Bulut Bilişim Güvenliği
Bulut Bilişim Güvenliği
Bulut Bilişim Güvenliği
Son yıllarda giderek popülerleşen Bulut Bilişim, internet sağlayıcıları tarafından yedekleme amacı ile oluşturulmuş ve yaygınlaştırılmış sistemlerdir. TTNet, Google, Microsoft, Intel vb. dev kuruluşların sağladığı bu hizmet, veri saklama, altyapı sağlama ve çevrimiçi bilgi işleme gibi avantajlar sunar. Bunun yanında çevrimiçi altyapıya geçiş, kişisel bilgilere yetkisiz kişilerin erişiminin kolaylaşabileceği hususunda kaygılar yaratmakta ve ileride hukuksal sorunlara sebep olacağı öngörülmektedir.

Olası gizlilik ihlallerinin temel sebebi, kullanıcıların bilgilerinin aynı sunucular üzerinden hizmet almasıdır. Bulut Bilişim, gizlilik ihlali ile ilgili kaygıları henüz giderememiştir; hizmet sağlayıcıları bulutta depolanan bilgilere diledikleri zaman erişebilmektedir. Bu durum aynı zamanda yetkisiz kullanıcıların kasıtlı (kötü amaçlı) ya da bilinçsiz (kazara) olarak verileri değiştirmesine yahut tamamen silmesine olanak sağlamaktadır.

Bulut sistemlerinden alınan çevrimiçi hizmetin devamlılığı, verilerin güvenliği ve gizliliği için verilen tespit, denetim, danışmanlık hizmetlerindeki esas amaç; gizliliğin ve güvenliğin sağlanarak korunmasıdır. Bulut Sistem kullanan tüm kişi ve kuruluşların bu hizmeti uzman bir ekipten periyodik olarak alması önerilmektedir
Hizmeti Talep Edin